Fotografia amatorska

Home / Fotografia / Fotografia amatorska

Fotografie stanowią niezbity dowód naszych wspomnień, na widok których wracają dawne czasy. Choć półki w sklepach pełne są sprzętów fotograficznych, to nie  są one rozwiązaniem na najlepsze zdjęcie. Nieodzowne ku temu są umiejętności, które mogą się przełożyć na odpowiednie efekty. Chcącym rozpocząć swoją przygodę z fotografią poleca się zacząć od fotografii martwej natury.

Bardzo dobrym scenariuszem dla wykonania pierwszych sesji są zdjęcia wykonane chociażby we własnym ogródku. Podpowiadamy przy tym unikanie uchwycenia bezwiednych „niespodzianek” w tle jak  np. szambo betonowe lub całkiem inny nieestetyczny element naszego podwórka.

Na wstępie sesji powinno się dobrze się rozejrzeć czy nie ma nieplanowanych elementów. Szamba betonowe albo niesprzątnięte grabie mogą nam bardzo zepsuć zdjęcie. Uwaga lepiej unikać elementów takich jak: szamba betonowe, porzucone grabie czy też kompostownika

Jest wiele podstawowych kompozycji obrazu – zasada harmonii, czy zasada dokonania obrazu. Aczkolwiek, by je łamać dobrze jest, aby był to nasz świadomy wybór a nie fantazja.

Plusem dobrej fotografii jest dobrane światło, którego pozytywy dobrym jest się nauczyć się stosować. Dobrze jest wiedzieć, iż doskonałość w fotografii stanowi odwzorowanie czerni, bieli i rozmaitych barw , które znajdują się pomiędzy nimi.

szamba betonoweNieodpowiednio dopasowana barwa może niekorzystnie wpłynąć na postrzeganie obiektów , które znajdują się na drugim planie obrazu. Dowodem może być fotografia osoby, które dekoncentruje czerwony balon będący w oddali. Gdy chcemy  z wykorzystaniem zdjęć opowiedzieć historię, dobrze jest postawić na scenerię czarno-białą. W przypadku kolorowej fotografii, dobrze jest skupić się na różnicy kolorów lub osiągnięciu efektu monochromatycznego.

Do zrobienia zdjęć dobrze użyć obiektywów stałoogiskowych, dzięki którym zyskamy dużą jakość, odpowiednią jasność tudzież zmuszą nas do wykorzystania właściwych rozwiązań podczas kadrowania.

Dobrze jest również wiedzieć, iż zoomy dobrze sprawdzą się podczas robienia reportażu albo fotografii cyfrowej. Przed ich zastosowaniem bardzo istotny jest wybór ogniskowej, po czym możemy rozpocząć kadrowanie. W celu dokonania kadru możemy wykorzystać nogi –  ciągłe kręcenie zoomem  jest jednym z odpowiednich sposobów na uzyskanie idealnego zdjęcia.

Możliwości wyboru aparatu fotograficznego jest ogrom. I choć za idealny egzemplarz musimy zapłacić dużą kwotę, o odpowiedniej jakości zdjęcia nie przesądza wyłącznie profesjonalny sprzęt, a nasze oddanie oraz predyspozycje, dzięki którym możemy stworzyć interesujące portfolio.